Pär Norén – Hjälp oss att skydda demokratin mot påverkan
🛡️ Skydda demokratin mot desinformation
Hur kan vi känna igen falsk information och stå emot försök att påverka oss? Det var temat för ett intressant och mycket uppskattat medlemsseminarium den 28 augusti med Pär Norén från Myndigheten för psykologiskt försvar (MPF).
I dag kan falska nyheter, manipulerade bilder och filmer och AI-genererat innehåll spridas snabbt i sociala medier. Utländska aktörer kan också försöka skapa oro, splittring och misstro mot demokratiska institutioner.
Pär Noréns viktigaste råd till oss som privatpersoner är enkelt:
🛑 Stoppa ljuget – gå inte i fällan – kolla alltid källan!
Det innebär bland annat att:
- tänka efter innan du delar eller reagerar på något
- kontrollera var informationen kommer ifrån
- gå till originalkällan i stället för att lita på delade länkar
- jämföra med flera oberoende källor
- vara extra uppmärksam på bilder, filmer och texter som kan vara skapade eller manipulerade med AI.
Föreläsningen gav många konkreta exempel på hur informationspåverkan kan gå till och hur vi själva kan minska risken att bli lurade.
För dig som vill veta mer finns material på Myndigheten för psykologiskt försvars webbplats.
Här kan du hitta handböcker: Handböcker | Myndigheten för psykologiskt försvar
Presentationen kommer här inom kort.
Ord på vägen: ”Lär dig att argumentera för att få ett bättre samtal istället för att till varje pris argumentera för din sak! Stärker vår demokrati.
📄 Läs hela sammanfattningen av föreläsningen här:
Pär Norén 28 augusti 2026 – två sammanfattningar
Ansvarig för seminariet: Johan Murray
Utskottet för verksamhetsutveckling (UV)
SeniorNet Sweden
Närmare 350 medlemmar deltog vid dagens seminarium.


